Erdei Iránytű Program
Az Iskolában az Erdő Program keretén belül elindult 2024 szeptemberében az Erdei Iránytű Program, amely a jövő szempontjából létfontosságú fenntarthatósági és zöld értékeket közvetít a fiatalok számára.
Erdei Iránytű – irányt mutat az elmúlt évtizedek legnagyobb zöld szemléletformálási programjának újabb eleme
Különböző természetismereti terepgyakorlatok, mikroszkópozás, közvetlen megfigyelések a természetben. Az élményszerző tanulást segítő természetismereti tanösvények, a szabadidős programok közül az éjszakai túra, erdei játszótér, kincskeresés, számháború, tábortűz mind mind az erdei iskolák tapasztalati- és élményalapú oktatás útján történő tanulásmódszertanainak alapkövei.
Az Országos Erdészeti Egyesület által minősített 35 hazai erdészeti erdei iskola hazánkban a fenntarthatóságra nevelés legfontosabb intézményei közé tartozik. Az állami erdészetek közel negyven évvel ezelőtt elsőként létesítettek olyan intézményeket, ahol a személyes tapasztalatszerzés alkotja a természet szeretetére való nevelés lényegét. Az erdei iskolák programjában alapvető követelmény, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsenek a gyerekek és a természet között. Sikerüket jól jelzi, hogy 2023-ig 10 év alatt 716 777 gyermeket értek el.
Az Iskolában az Erdő Program keretén belül indult el szeptemberben az Erdei Iránytű Programunk, amely a jövő szempontjából létfontosságú további fenntarthatósági és zöld értékeket közvetíti a fiatalok számára.
Koordinációját az Országos Erdészeti Egyesület végzi a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítványával karöltve. A Program keretében hátrányos helyzetű települések 2-6. osztályos általános iskolásai érkeznek egy napos erdőpedagógiai foglalkozásokra a térségük erdei iskoláiba.
Az ősz folyamán összesen 120 gyermekcsoport, azaz mintegy 3000 diák vesz részt az egynapos erdei iskolai programban.
A társadalmi felelősségvállalás részeként és az erdészek évszázadokra előre tekintő munkájuk során egyre inkább feladatuknak érzik a következő generációk környezettudatos magatartásának elősegítését. Erre dolgozták ki az erdészeti erdei iskola mozgalmat, mely erdőpedagógiai módszerekkel, az erdőben végzi oktató-nevelő munkáját. A komplex, hosszú távú gondolkodás, a környezeti erőforrások tiszteletben tartása és mértéktartó felhasználása mindig is jellemző volt az erdészekre és ezt a szemléletmódot szélesebb körben is népszerűsítsék, hiszen nélkülözhetetlen, hogy a társadalom is magáénak érezze az erdők ügyét, és kellő felelősségtudattal tekintsen hazánk közös kincsére.
Az Országos Erdészeti Egyesület korosztályonként differenciált oktatási programjai a Hátizsákban az Erdő Program az óvodásokat, az Iskolában az Erdő Program - és azon belül az Erdei Iránytű alprogram -, az általános iskolásokat célozza meg, míg az Erdei Vándor Program a középiskolásokat.
A program az Európai Unió Emisszió-kereskedelmi rendszerének (ETS rendszer) kvóta felhasználásából valósul meg az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, az Agrárminisztérium közreműködésével és az Országos Erdészeti Egyesület koordinálásában.